Nefes

Kararmış günün ortasında, bütün kasvetiyle şehir ovayı kaplamıştı. şehir kokuyordu. Daha da önemlisi zehirlenmiş sokakları, insanları ve yaşamıyla şehir ağlıyordu. Günler uzun zamandır, karanlık ve kalabalığa kesmişti. Karanlık renklerle boyanmıştı evleri. Sokakları boştu, kalabalığına inat şehrin.

Adam günlerdir sokaklardaydı. Sokaklarda yatıyor, aç geziyordu. Yaşamı gayesiz sokaklarda geçiyordu. Yine amaçsız günlerinden birini yaşıyor, sokakları arşınlıyordu. İçini sıkıyordu dolaştığı bu yerler. Renkleri hep siyaha kaçıyordu. Sanki yaşayan bir şey yok gibi inadına duvarlarla kaplıydı her yanı. Ağır yürüyordu üstelik, günden güne ağırlaşan şehirde.

Birden bire uzaklardan bir yerden, bir meltem esti. Yeşil bir yaprak kondu üstüne. Hoşuna gitti bu, içine anlamlı bir sevinç doldu. Sonra bir yaprak daha, bir yaprak daha. Her yanında yapraklar vardı. Adam bir yandan yürüyor bir yandan üstüne konmaya devam eden yaprakları izliyordu. Bütün vücudunu kaplamıştı yapraklar. Kimsesiz, boş sokağın ortasında nereden geldiği belli olmayan yapraklarla adam bir ağaç gibi kaplanmıştı. Yürümesini kesti, sokağın tam ortasında durdu. Kıllarını iki yana açtı. Hala bir yerlerden yaprak geliyordu. Kolları, bacakları, bütün vücudu yaprak olmuştu. Son bir yaprak geldi ve yüzünü kapattı. Adamın hiç

bir yeri görünmüyordu.

Adam olduğu yerden hareket etmiyordu. Birden ayaklarında bir karıncalanma hisseti. Bacaklarından asfalta doğru dalcıkların ilerlediğini hissetti. Dalcıklar kök olup asfalta girmeye başladılar birer birer. Sonra kolları ve gövdesi uzamaya başladı, ta ki metrelerce olana dek. Kollarının altından, üstünden, yanından yeni yeni dalcıklar çıkmaya başladı. Bir süre sonra adama dair hiçbir şey kalmamıştı, yalnız sokağın ortasında. Sadece bir ağaç, büyükçe bir ağaç.

Sokağın rengi değişmeye başladı sanki. Yeşile kesildi sokak. Sonra gökyüzü açıldı, mavi rengi ortaya çıktı. Uzaklardan bir yerlerden bir minik kuş geldi, ağacın dallarından birine kondu.

Adam demişti birine yıllar önce, “buralardan gidemem ben, köklerim burada”diye.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s