filozof

Odanın kapısını büyük bir gürültüyle kapattı. Bir şeye yetişmek ister gibi aceleci, fırladı apartmandan sokağa filozof. Apartman kapısı da büyük bir gürültü çıkararak kapandı.

Kapı kapanır kapanmaz, her şey durdu ansızın. Dünya üzerinde hareket yoktu adeta. Atılan adımlarla birlikte ciğerlerin köküne kadar çekilmiş sigaranın dumanı da havada kalmış dağılmadan.

Az ileride bir çocuk, arabanın önünden kaçarken bir ayağı havada, arabadaki şofürün klâksonu da, küfür de havada. Filozof, kalabalığın, sessiz ölü kalabalığın arasından yürümeye başladı. Nefesleri boğazlarında kilitlenmiş, soğuk kalabalığın arasından yürüyordu. Evrenin tek canlısı o  gibiydi. Durdu birden bir vitrinin önünde. Albenili, bol mankenli, güzel bir vitrindi. Mankenlere rengarenk elbiseler giydirilmişti. Çaput denilebilecek türden elbiseler mankenler üzerinde değer kazanıyordu. Mükemmel mankenler, mükemmel bir dünyadan bahsediyordu sanki. Hoş fizikleriyle mankenler onların yerinde olmak isteyen insanları önlerinde toplamıştı. Hareketsiz vitrin önü kalabalığı filozofun dikkatini çekmişti. Baktı onlara, sonrada vitrine ilişti gözleri. Sonra düşünmeye başladı. Yaşam buydu işte. Elbiselerin kalitesi ya da işlevi önemli değildi. Önemli olan malın satılması idi ve bu işi de mankenler iyi beceriyorlardı.

Başını çevirdi filozof vitrinden, sonra kalabalığa döndü. “Evet” dedi “Mankensiz satış olmuyor. Yaşamı da sattıran bu insanlar değil mi?”. Elini başına götürüp başını kaşıdı Sonra yüzünde bir tebessüm belirdi filozofun. Gülerek “evet” dedi ve yürümeye devam etti. Hareketsiz sokakta, hareketsiz insanların arasından yavaş yavaş yürüdü ve gözden kayboldu.

Birden her şey hareketlendi. Büyük bir uğultuyla insanlar koşuşturmaya başladı. Yaşam kendini sattırıyordu. Üstelikte en ucuz mankenlerle beceriyordu bu işi, ne kadar pahalı olsa da.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s