“Bizim oğlan”

Bizim işimiz gücümüz hep fotoğraf. Anadolu’yu, özellikle Orta Anadolu’yu dolaşıyoruz. Fotoğraflamak, kültürü belgelemek için il il dolaşıyoruz. Elimizde bir plan ve bir de harita, yüklenmişiz makinelerimizi fotoğraflıyoruz önümüze çıkan her şeyi.

Üç arkadaş uzunca bir yürüyüşten sonra bir köye vardık. Eskişehir’in Döğer beldesine bağlı bir köy. Tozlu yolların bitiminde fakirce görünüşlü bir köy. Köyün muhtarına bizim geleceğimiz daha önceden bildirildiği için, köyün azalarından biri bizi karşıladı. Oldukça iyi karşılandık. Bizi hemen köy odasına aldılar. Çaylar ikram edildi, sohbetler edildi. Güneş batana kadar, ışığı kaçırmamak için hemen fotoğraf çekimine, aza eşliğinde başladık. Çok değişik simalar vardı, köyün insanları arasında. Genç yaşlarına rağmen orta yaşın üstünde gibi görünenler, oradaki yaşamın zorluğu hakkında bize güçlü bir fikir veriyordu.

Köyün çevresinde bulunan eski yerleşim bölgesindeki fotoğraf çekimimize güneş battığı için ara verip ertesi sabah yeniden devam etmeye karar verdik. Başımızda aza, tekrar köy odasına geldik. Bulduğumuz yerlere oturduk. Yaklaşık yirmi kişi köy odasında muhabbete başladık. Neşeli bir ortamdı. Gülüyor eğleniyor, yerinde de düşünüyorduk. Yaşam koşullarından, fakirliklerinden dem vuruyorlardı. İşte bu ortam içinde biri dikkatimi çekti. Adını bilmiyordum ama çoban olduğunu ve köy odasında kaldığını, yersiz yurtsuz biri olduğunu anlatılanlardan çıkardım. Neredeyse bütün espri ve sataşmalar direk bu çobanı hedef alıyordu. Gençti ama pek gençliğini gösteren bir şey yoktu. Yüzü kırışıklarla dolu, ağzında bir kaç diş kalmış ve kalan bu dişlerde çürüklerle boğuşur durumdaydı. Beli bükülmüş, üzerinde bin bir yamalı bir ceket, eski bir balıkçı kazağı ve bu manzara uyum sağlayan bir pantolon.  Üst üste giydiği iki çorabı belki aylardır yıkanmamıştı. Bu duruma ve durumuna rağmen çok içtendi. Çürümüş tek tük dişlerine, kırışık yüzüne, bükülmüş beline rağmen güldüğü zaman gözleri içi gülüyordu. Neşeliydi, aldırmıyordu sanki çevresine. Bir bilgeliği vardı bu çobanın. Onu hedef alan, bazen çok ağır bile olan, sataşmaları ciddiye almayıp kendide gülüp geçiyordu.

Vakit ilerledi ve bize yataklar kurup dinlenmemiz için herkes evine çekildi. Pek de rahat olmayan yatakta sabahı zor ettik. Sabah olduğunda kapıyı açtık ve gördük ki köylü kapıda bizim uyanmamızı bekliyor. Biz elimizi yüzümüzü yıkayana kadar kahvaltımız hazırlanmıştı. Ve yine bir kalabalıkla kahvaltı yaptık. Çaylarımızı içtikten sonra yola devam etmek için hazırlığa başladık. Çantalarımızı sırtlandık, aldık elimize fotoğraf makinelerini tam yola çıkacağız çoban çıktı karşımıza. Aklıma onun fotoğrafını çekmek geldi. İzin istedim kendisinden. Çok hoşuna gitti önemsenmek, kendinden izin istenmesi. Çevredeki insanların alaycı tavırlarına aldırış etmeksizin geçti karşıma ve poz verdi.

Biz de yola yürüyerek devam ettik. Yarım saat kadar yürümüştük ki arkamızda tozu dumana katarak gelen bir at arabası belirdi. Atların başındaki bağırıyordu; “Bizim oğlan! Bizim oğlan!”. Bekledik arabanın yanımıza gelmesini. Ve araba geldi toz duman içinde. Atların başında da bizim çoban. Gönlü razı olmamış yürümemize ve birinden almış at arabasını ve peşimize takılmış. Bindik arabaya. O götürdü bizi fotoğraf çekmek istediğimiz yere. Bizi bıraktıktan sonra da ayrıldı yanımızdan.

Çekimlerimizi tamamladıktan sonra Eskişehir’e döndük. Filmler banyo edildi ardından baskıları yapıldı. Aradan on beş gün geçtikten sonra yine aynı köye uğradık. Elimizdeki baskılardan onlara da verdik. Bizim oğlanın fotoğrafını önce aza gördü. Aza önce şaşırdı ardından çobana laflar attı. Fotoğrafı bizim oğlan aldı eline ve gözleri parladı. Bana bakıp; “sağ ol” dedi. Ardından aza da bana dönüp; “amma yakışıklı fotraf” dedi. Bizim oğlan o kadar mutlu oldu ki adeta havalara uçtu.

şimdi düşünüyorum da neden mutlu olmasın bu çoban?

Çoban, çoban ama bizim oğlan, “yakışıklı fotraf”‘ı olan bir çoban bizim oğlan. Az şey mi onun için?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s